di032017.laa.pl Strona Główna di032017.laa.pl
Przygotowanie do egzaminu na doradcę inwestycyjnego marzec 2024

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Część III - skrypty V-VI - tutaj zadajemy pytania
Autor Wiadomość
MarcinR
Administrator

Dołączył: 22 Wrz 2016
Posty: 160
Wysłany: 2016-09-23, 13:43   Część III - skrypty V-VI - tutaj zadajemy pytania  

W tym wątku zadajemy pytania dotyczące skryptu V i VI.
 
     
REKLAMA

Dołączył: 22 Wrz 2016
Posty: 160
Wysłany: 2017-01-19, 13:11     

 
     
MarcinR
Administrator

Dołączył: 22 Wrz 2016
Posty: 160
Wysłany: 2017-01-19, 13:11     

Sporo osób pyta mnie o prosty sposób na obliczanie wartości kapitałów.
Najlepsze metody to na branie tego na "chłopski rozum"

Kapitał własny + dług = aktywa
100% kapitału to aktywa.
Jeśli 70% kapitału to dług to 30% muszą być kapitały własne.


Przykład:
0,6 = dług/aktywa Oblicz kapitał własny/dług

Ten zapis możesz sobie zamienić na:
60% = dług/ aktywa

Oznacza to, że aktywa to 100%, a dług to 60%. Jeśli dług wynosi 60% to kapitał własny wynosi 40%.


Jeżeli mamy podać wartość "kapitał własny/dług" to będzie to 0,4/0,6 = 0,667


Trochę trudniej jest jeżeli mamy podane np. "dług/ kapitał własny" a mamy obliczyć np. "dług/aktywa".

Przykład:
Dług/kapitał własny = 0,4
Załóżmy, że dług wynosi 40. Wtedy kapitał własny wynosi 100 jednostek.
Aktywa wynoszą 40+100 jednostek.
Dług/aktywa = 40/140 = 0,2857

Pozdrawiam
Marcin
http://reszka.edu.pl
 
     
RobertSmug

Dołączył: 11 Cze 2017
Posty: 63
Wysłany: 2017-06-26, 16:04     

Witam,

Mam pytanie odnośnie pyt 19. Jakoś nie potrafię zrozumieć dlaczego w tym zadaniu w roku 4 dla obliczenia dywidendy dla roku 5 stosujesz wzór 0,6407424/(0,1-0,03).

Dlaczego pytam ponieważ wydawało mi się, że powinien być tutaj zastosowany wzór 0,6407424*(1+0,03) / (0,1 - 0,03) czyli na rosnąca rentę wieczystą. Z treści zadania zrozumiałem, że zyski będą rosnąć o 3%. Proszę o wyjaśnienie.

Pozdrawiam
Robert
 
     
Gość

Wysłany: 2017-06-26, 16:33     

D0 * (1+g) / r-g stosujesz tylko jeśli dywidenda została wypłacona. Dywidenda za rok piąty w roku czwartym wypłacona nie została więc nie stosujesz (1+g).

Pozdrawiam
Damian
 
     
RobertSmug

Dołączył: 11 Cze 2017
Posty: 63
Wysłany: 2017-06-26, 23:12     

Dziękuję za odp.
 
     
Cezary Łukowski

Dołączył: 03 Sie 2021
Posty: 1
Wysłany: 2021-08-03, 13:57     

Cześć,

Pytanie dotyczy skryptu VI, zad 23.
Czy obliczona wartość kapitału własnego przedsiębiorstwa nie powinna uwzględniać kapitału własnego 400k, który jest w spółce na moment zerowy?

Czyli: wartość kapitału własnego przedsiębiorstwa zadłużonego = wartość przedsiębiorstwa zadłużonego - wartość długu + wartość kapitału własnego =
1941526,05 - 600000 + 400000 = 1741526,05

Wiem, że wzór tego nie zawiera, ale polecenie mówi: "oblicz wartość kapitału własnego na moment zerowy", a wtedy w spółce jest 400k kapitału własnego, więc logiczne byłoby go dodać do wartości zdyskontowanych przepływów.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Czarek
 
     
MarcinR
Administrator

Dołączył: 22 Wrz 2016
Posty: 160
Wysłany: 2021-08-03, 23:00     

W tym zadaniu proszą nas o wyceną za pomocą metody skorygowanej wartości bieżącej APV.
Jest to metoda dochodowa.
Metoda ta zakłada, że suma wartości kapitału obcego i wartości kapitału własnego zadłużonej firmy jest równa wartości niezadłużonego przedsiębiorstwa powiększonej o wartość obecną netto przepływów powstałych z tytułu obniżenia kwoty podatku dochodowego.

Podana wartość księgowa kapitału własnego nie jest w tym zadaniu potrzebna. Nie mylić z wartością rynkową. Zazwyczaj te wartości mocno róźnią się od siebie.

Wartość przedsiębiorstwa niezadłuzonego obliczamy za pomoca przyszłych przepływów.

Jest to fragment zadania z II etapu egzaminu na doradcę inwestycyjnego.

Pozdrawiam,
Marcin

Cezary Łukowski napisał/a:
Cześć,

Pytanie dotyczy skryptu VI, zad 23.
Czy obliczona wartość kapitału własnego przedsiębiorstwa nie powinna uwzględniać kapitału własnego 400k, który jest w spółce na moment zerowy?

Czyli: wartość kapitału własnego przedsiębiorstwa zadłużonego = wartość przedsiębiorstwa zadłużonego - wartość długu + wartość kapitału własnego =
1941526,05 - 600000 + 400000 = 1741526,05

Wiem, że wzór tego nie zawiera, ale polecenie mówi: "oblicz wartość kapitału własnego na moment zerowy", a wtedy w spółce jest 400k kapitału własnego, więc logiczne byłoby go dodać do wartości zdyskontowanych przepływów.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Czarek
 
     
Gość

Wysłany: 2023-08-17, 10:32   Wskaźniki  

Chciałem się zapytać odnośnie zadania nr 10 z wycen akcji. Dlaczego przy silnie zdywersyfikowanym portfelu lepiej korzystać ze wskaźnika Treynora, a przy słabo zdywersyfikowanym z Sharpa?
 
     
MarcinR
Administrator

Dołączył: 22 Wrz 2016
Posty: 160
Wysłany: 2023-08-17, 12:36   Re: Wskaźniki  

Wzór na wariancję akcji/portfela:
Var A = Ba^2 * Var rynkowego + Wariancja składnika losowego

Ba^2 * Var rynkowego - to jest ryzyko systematyczne
Wariancja składnika losowego - to ryzyko niesystematyczne (zwane też specyficznym)

We wzorze Sharpa wykorzystujemy odchylenie standardowe - tam jest ujete cało ryzyko portfela i nie ma znaczenia czy w portfelu jest jedna akcja, czy jest ich więcej bo ujęte jest zarówno ryzyko systematyczne, jak i niesystematyczne (specyficzne)
Sh=(r-r_f)/q

Treynor uwzględnia w odróżnieniu od Sharpe’a tylko Betę, czyli ryzyko systematyczne. Jeżeli portfel nie będzie zdywersyfikowany (czyli nie będzie większej ilości akcji w portfelu) to wskaźnik Treynora może przekłamywać swoim wynikiem.
T=(r-r_f)/B

Pozdrawiam,
Marcin Reszka
Doradca Inwestycyjny nr 335
http://reszka.edu.pl/


Anonymous napisał/a:
Chciałem się zapytać odnośnie zadania nr 10 z wycen akcji. Dlaczego przy silnie zdywersyfikowanym portfelu lepiej korzystać ze wskaźnika Treynora, a przy słabo zdywersyfikowanym z Sharpa?
 
     
Gość

Wysłany: 2023-08-20, 17:49     

W przykładzie ze str 15, skrypt 5, w rozwiązaniu przyjęte jest za beta_kwz = 1.65. W treści zadania piszą o współczynniku beta spółki = 1.65. Czy 1.65 to nie powinno być beta_wacc?

Na poczatku przykładu "wspolczynnik beta dla spółki (..) w sytuacji samofinansowania =0.91" - ok, jeśli cały kapitał spółki to KW, to można tutaj przyjąć, że beta_wacc=beta_kwn, ale wydaje mi się, że jeśli dalej mowia o spółce z mieszanka KW i D, to nie można przyjąć, że beta_wacc (w zadaniu "spółka będzie miała wspolczynnik beta =1.65") jest równa beta_kwz.

Bardziej precyzyjnie mogłoby być w treści np, że "dla którego kapitał własny spółki będzie miał betę =1.65".

Czy gdzieś się mylę?
 
     
Gość

Wysłany: 2023-08-20, 18:11     

Anonymous napisał/a:
W przykładzie ze str 15, skrypt 5, w rozwiązaniu przyjęte jest za beta_kwz = 1.65. W treści zadania piszą o współczynniku beta spółki = 1.65. Czy 1.65 to nie powinno być beta_wacc?

Na poczatku przykładu "wspolczynnik beta dla spółki (..) w sytuacji samofinansowania =0.91" - ok, jeśli cały kapitał spółki to KW, to można tutaj przyjąć, że beta_wacc=beta_kwn, ale wydaje mi się, że jeśli dalej mowia o spółce z mieszanka KW i D, to nie można przyjąć, że beta_wacc (w zadaniu "spółka będzie miała wspolczynnik beta =1.65") jest równa beta_kwz.

Bardziej precyzyjnie mogłoby być w treści np, że "dla którego kapitał własny spółki będzie miał betę =1.65".

Czy gdzieś się mylę?


Podobnie w kolejnych zadaniach jest ta niescislosc.

W zadaniu 16 jest napisane wprost (moim zdaniem to jest poprawnie) " beta kapitału własnego spółki lewarowanej =0.5" i w rozwiązaniu przyjęte jest że beta_kwz = 0.5.

W zadaniach poprzednich - np 14 "spółka (z dlugiem) będzie miała beta =1.4", a w rozwiązaniu przyjęte jest, że beta_kwz =1.4, zamiast beta_wacc=1.4

Nie wiem, czy to już moje zmęczenie materiału chwilowe i czegoś nie rozumiem, czy faktycznie coś jest na rzeczy?
 
     
MarcinR
Administrator

Dołączył: 22 Wrz 2016
Posty: 160
Wysłany: 2023-08-21, 12:55     

95% zadań w skrypcie jest zadaniami z egzaminu i wykorzystywane sformułowania komisji.

Beta = beta akcji = beta kapitału własnego zadłużonego = beta spółki z lewarem
Beta bez lewara = beta spółki bez zadłużenia = beta kapitału własnego kapitału niezadłużonego
beta aktywów = beta wacc.


Anonymous napisał/a:
Anonymous napisał/a:
W przykładzie ze str 15, skrypt 5, w rozwiązaniu przyjęte jest za beta_kwz = 1.65. W treści zadania piszą o współczynniku beta spółki = 1.65. Czy 1.65 to nie powinno być beta_wacc?

Na poczatku przykładu "wspolczynnik beta dla spółki (..) w sytuacji samofinansowania =0.91" - ok, jeśli cały kapitał spółki to KW, to można tutaj przyjąć, że beta_wacc=beta_kwn, ale wydaje mi się, że jeśli dalej mowia o spółce z mieszanka KW i D, to nie można przyjąć, że beta_wacc (w zadaniu "spółka będzie miała wspolczynnik beta =1.65") jest równa beta_kwz.

Bardziej precyzyjnie mogłoby być w treści np, że "dla którego kapitał własny spółki będzie miał betę =1.65".

Czy gdzieś się mylę?


Podobnie w kolejnych zadaniach jest ta niescislosc.

W zadaniu 16 jest napisane wprost (moim zdaniem to jest poprawnie) " beta kapitału własnego spółki lewarowanej =0.5" i w rozwiązaniu przyjęte jest że beta_kwz = 0.5.

W zadaniach poprzednich - np 14 "spółka (z dlugiem) będzie miała beta =1.4", a w rozwiązaniu przyjęte jest, że beta_kwz =1.4, zamiast beta_wacc=1.4

Nie wiem, czy to już moje zmęczenie materiału chwilowe i czegoś nie rozumiem, czy faktycznie coś jest na rzeczy?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik: 


Wygaśnie za Dni
 
 
 
 
 
 
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Darmowe forum, fora
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12